«آب‌شار مارگون، دامنی سفید برای رقص طبیعت»

 //  دی ۲۹, ۱۳۹۰  //  فرهنگ, یک پیام  //  بدون نظر

صدرا محقق

دامن پوششی کاملن زنانه است، اگر چه برای بسیاری از مردها بیکینی‌های نازک زنان و دختران هوس‌انگیز و چشم­نواز است اما به­نظر من زیبایی و ظرافت و زنانه­­گی در دامن به‌تر از هر پوشش دیگری به نمایش در می‌آید. دامن به­خصوص وقتی از پارچه‌های ظریفی مانند تور، ابریشم و حریر باشد روح زنانه­گی را با تمام وجود نشان می­دهد، با هر تکانی، وزش باد یا راه رفتن یا به‌تر از همه این‌ها در رقص، تکان‌های زیبای پارچه، زیبایی اندام زنانه را صد چندان می‌کند. حالا تصور کنید دامن ظریف و سفیدی از جنس تور را که زنی زیباروی پوشیده است و در رقص پاهای­اش هر گوشه‌ای از این دامن خیره­کننده بر اندام­اش می‌لغزد و ساق­های­اش بیرون می‌زند این تصویر نه تنها همه مردها که حتا زن‌ها را هم متوجه خود و جادو می‌کند.

آب‌شار «مارگون» در مرز میان استان‌های «کهگیلویه» و «بویراحمد» در ایران، درست شبیه همین دامن‌های زنانه‌ی توری و زیباست، با این تفاوت که ارتفاع آن به ۷۰ متر و عرض آن به ۱۰۰ متر می‌رسد. طراح طبیعت این دامن را برشی استادانه زده است، این دامن زیبای سفید و چشم­نواز که از جنس بلورها و قطره‌های درخشان آب ساخته شده و در تابش آفتاب با نوری خیره­کننده می‌درخشد بر صخره­ای سنگی ازجنس یک کوه پوشیده شده است.

آب‌شار زیبای «مارگون» دایمی است و در چهار فصل سال در رقص و حرکت است، هیچ­گاه باز نمی‌ایستد حتا در فصل زمستان که دمای هوا در کنار آن به زیر صفر می‌رسد و بخش‌های بزرگی از آن یخ می‌زند، حتا در این فصل هم چشمه‌های لبریزی که آب آن را تامین می‌کنند از جوشش نمی‌ایستند و میلیون‌ها لیتر آب را از فراز ارتفاع هفتاد متری خود به دامنه­ی کوه روانه می‌کنند تا رودخانه پایین دست آن که از وسط روستای زیبایی به همین نام می­گذرد همیشه پر آب و سر زنده باشد. آب‌شار «مارگون» تشکیل شده است از چندین چشمه که بلندای یک کوه بیرون می‌زند و حاصل ذوب شدن برف‌هایی است که در ارتفاعات بالاتر باریده و این‌جا به صورت آب شده بیرون می‌زند تا یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین آب‌شارهای طبیعت زیبای ایران را خلق کند.

«مارگون» نامی است که محلی‌های منطقه از صدها سال پیش به این سو بر این آب‌شار گذاشته­اند، این نام ترکیبی است از دو کلمه‌ی «مار» و «گون» که در مجموع در خود بار معنای زیبای «به شکل و مانند مار» را می­دهد. این آب‌شار در ریزش­اش از ارتفاع کوه چنان به خود می­لغزد و پایین می‌آید که در چشم محلی‌ها به «مار» تشبیه شده است، آب‌شار مانند ماری از کوه پایین می­آید.

منطقه­ای که آب‌شار در آن واقع شده است و مناطق اطراف آن به دلیل کوهستانی بودن و داشتن ارتفاعی بالاتر از ۲۲۰۰ متر، آب و هوایی سرد دارد، از اواسط پاییز و کل فصل زمستان تا اوایل بهار دمای این منطقه بسیار کم می‌شود و اغلب پوشیده از برف است، از آن سو اما از دومین فصل بهار در اردیبهشت ماه این منطقه و  آب‌شار بی­مانندش بی­شباهت به بهشت و زیبایی‌های توصیف شده‌اش ندارد. درختان سر به فلک کشیده و سرسبزی که چشم­نوازی می­کنند و جوی پر آبی که از زیر شاخه­های آن می‌گذرد و در پس زمینه تصویر نیز آب‌شاری سفید رنگ و زیبا با وسعتی در حدود ۱۰۰ متر از ارتفاع ۷۰ متری به پایین می­ریزد و رودخانه را پر آب می­کند. این همان بهشت وعده داده شده در کتاب‌های مقدس است. حدود ۲۰۰ متری مانده به آبشار روستای «مارگون» است و روستاییان مهربان و خوش‌رویی که از صمیم قلب از میهمانان و گردش‌گرانی که برای دیدن آب‌شار روستای­شان از شهرهای مختلف ایران و کشورهای دیگر جهان آمده­اند استقبال می‌کنند.

وقتی با آن‌ها صحبت می‌کنی و از آب‌شار و زیبایی‌های­اش می‌پرسی با افتخار و شوق چنان جواب تو را می­دهند که گویی از فرزندشان صحبت می­کنند، فرزندی که خود بزرگ کرده­اند و حالا جوان خوش برورویی شده است که مایه مباهات همه شده، روستاییان با شوق از آب‌شار و درخت‌ها و رودخانه­شان سخن می­گویند و از میوه­های خوش­عطر و خوش­طعمی که در باغ­های­شان به عمل می‌آید، از سیب، هلو، گیلاس ، زردآلو و گلابی و میوه‌های دیگر، و هم‌زمان تو را به خانه‌های­شان دعوت می­کنند تا چایی و میوه­ای با آن‌ها و دیگر اعضای خانواده­شان صرف کنی. بی­تردید کسی در کم­تر گوشه‌ای از کره زمین منطقه‌ای با این همه جذابیت و زیبایی دیده است، دست طبیعت به‌ترین تصویرها را ساخته است و مردمان نیز در نهایت مهربانی و مهمان‌نوازی.

اگر کسی این شانس را داشته باشد که زمان عروسی یکی از روستاییان به تماشای روستا و آب‌شار «مارگون»  رفته باشد یکی از جذاب‌ترین اتفاق­ها را خواهد دید، چرا که یکی از رسوم اهالی روستای «مارگون» این است که در هنگام جشن ازدواج، عروس و داماد و شرکت­کنندگان در جشن با لباس‌های رنگارنگ و زیبای محلی ساعتی را در کنار آب‌شار به شادمانی و رقص هم­راه با سازهای محلی می­گذرانند. در فصل تابستان که دمای هوا در برخی از نقاط تا ۵۰ درجه سانتی­گراد می­رسد، دمای هوا در روستای «مارگون» و در کنار آبشار زیبای آن در معتدل‌ترین شرایط ممکن است، آب آن، آن‌قدر خنک و دل‌چسب است که شستن دست و صورت با آن تمام سختی­هاو مشکلات را از یاد شما خواهد برد. در زیر سایه سار درختان و در کنار رودخانه خروشان آن نیز هنگامی که دانه­های کوچک آب که با وزش نسیم از آب‌شار جدا شده و به صورت شما می­خورد لذتی دیگر را به کام شما می­ریزد.

سفر در فصل زمستان دیدن آب‌شار «مارگون» هم اگر چه کمی سخت و مشکل است و سرمای فراوان آن شاید برای برخی ناخوشایند باشد، اما در نهایت وقتی به آب‌شار برسید و بزرگی و شکوه آن را در قیافه­ای جدید بینید که در قسمت‌هایی یخ زده است و به جای آب‌شار آب، قندیل‌هایی سفید رنگی از یخ از ارتفاع کوه آویزان شده همه سختی‌ها سرما را فراموش خواهید کرد، چون مطمین می­شود که شما جزو اندک انسان‌هایی هستید که این آب‌شار با شکوه را در حالت یخ­زدگی دیده­اید.

برای دیدن این آب‌شار چندین راه وجود دارد، به عنوان مثال از طریق شهرهای «یاسوج» و«شیراز» می‌شود به آن‌جا رفت که از «یاسوج» دو راه و از «شیراز» یک راه وجود دارد همه این راه­ها آسفالت است، فاصله و مسیر آب‌شار تا این شهرها به این شکل است:

شهر یاسوج – شهر کاکان – روستای مارگون به طول ۶۵ کیلومتر.

شهر یاسوج – شهر سپیدان – روستای مارگون به طول ۱۲۵ کیلومتر.

شهر شیراز – شهر سپیدان – روستای مارگون به طول ۱۳۰ کیلومتر.

وقتی که به روستای «مارگون» رسیدید، می­توانید با اتوموبیل به داخل روستا رفته و ماشین خود را در یکی از پارکینگ‌های روستایی گذاشته و فاصله کوتاه روستا تا آب‌شار را پیاده طی کنید، این راه سنگ‌فرش است و در نزدیکی آب‌شار به پله‌های سیمانی تبدیل می­شود. به غیر از پارکینگ‌های افراد محلی که با دریافت هزینه­ای از ماشین شما مراقبت می­کنند در محوطه ورودی آب‌شار پارکینگی ساخته شده که در اطراف آن سرویس بهداشتی و محوطه‌های وجود دارد که برای اقامت و برپا کردن چادر مناسب است. بدون شک به‌ترین فصل برای دیدن آبشار «مارگون» در فصل تابستان است. در این فصل شما می­توانید با خود چادر مسافرتی برده و یک شب را در نزدیکی این آب‌شار و در زیر درخت­های چنار و بلندقامتی که  در کنار رودخانه روییده­اند بگذرانید، به نظر من هیچ­چیز دلچسب‌تر از صدای زیبای آب نیست وقتی که از بلندای کوهی پایین می‌ریزد و در رودخانه­ای خروشان جاری می­شود و هم‌زمان با آن صدای انواع پرندگان نیز از لابه­لای شاخ و برگ درختان نیز شنیده می­شود. در روستای «مارگون» سوپرمارکت‌هایی هست که همه اجناس مورد نیاز گردش‌گران در آن به فروش می­رسد.

پیش­نهاد من این است که یکی از سفرهای آینده خود را این بگذارید که در یک تعطیلات تابستانی رقص بی­نظیر این زیبای دامن سفید را از نزدیک ببینید و یک شب رویایی را هم با آن بگذرانید، مطمین باشید که یکی از به‌ترین شب و روزهای زندگی‌تان خواهد بود.

در مورد نویسنده

نمایش همه مطالب ارسالی توسط

یک نظر بدید

comm comm comm