«نگاهی به حاشیه های کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی ایران»

 //  آذر ۲۳, ۱۳۹۰  //  ورزش  //  بدون نظر

queiroz2

رضا محدث

دست­یار فرگوسن بود، همین هم سببی شد تا زیاد درگیر حواشی منچستر نباشد. حضور کوتاه مدت­اش در مادرید هم چندان برای او پر حاشیه نبود. حواشی او زمانی‌آغاز شد که به تیم ملی‌پرتغال رفت و البته به تیم ملی‌ایران آمد. این­جا نگاهی‌می‌کنیم به حواشی سرمربی پرتغالی تیم ملی‌ایران کارلوس کی‌روش، قبل و بعد از حضور در ایران.

اختلاف با رونالدو و دکو

رابطه رونالدو و  کی‌روش از آن روابط عجیب فوتبال است. خیلی‌‌ها عامل اصلی‌موفقیت و حضور رونالدو در منچستر را کی‌روش می‌دانند، اما رابطه این دو مربی چندان خوب به نظر نمی‌‌رسد. رونالدو در طول جام­جهانی‌بار‌ها و بار‌ها با طعنه نارضایتی خود را از کی‌روش اعلام کرده بود. او پس از حذف پرتغال از جام­جهانی‌گفت: «بروید و علت حذف را از آقای مربی‌بپرسید.» کی‌روش هم در حالی‌که به مسی به عنوان بهترین بازیکن سال رای داده بود، در یک گفت­وگو اعلام کرده بود که: «نه من به رونالدو مدیون­ام و نه او به من..»

در جام­جهانی‌۲۰۱۰ وقتی‌دکو در بازی مقابل ساحل عاج تعویض شد، سبب شد تا او جملات تندی را علیه کی‌روش بیان کند. دکو گفته بود که شرایط تیم بسیار نامساعد و تعویض‌های آقای مربی‌افتضاح است. او هم­چنین گفت بود که آینده تیم ملی‌پرتغال با وجود کی‌روش بسیار تیره توصیف کرد. کی‌روش جواب این انتقادات را نداد و بعد از مدتی‌، آقای دکو هم اختلافات خود با کی‌روش را تکذیب کرد و به تیم بازگشت. شاید در ایران و با وجود مجتبی‌جباری و دو سه بازیکن دیگر هم شاهد اتفاقاتی مشابه باشیم.

جدایی کی روش از پرتغال

در حالی‌که او مشغول تمرین دادن تیم ملی بود، ماموران سازمان کنترل دوپینگ وارد تمرین تیم شدند. اتفاقی‌که پیش از این بار‌ها در تمرین تیم ملی‌افتاده بود. کی‌روش از مسیولان فدراسیون خواسته بود تا از مقامات ارشد سازمان مبارزه با دوپینگ بخواهد مانع از حضور آن‌ها در تمرین تیم شوند. کی‌روش اصلن توقع نداشت تا درست بعد از مذاکره با فدراسیون، مسیولان دوپینگ را در تمرین ببیند. همین موجب شد تا او آن‌ها را به تمرین راه ندهد. درگیری لفظی بین آن‌ها رخ داد و مسیولان سازمان کنترل دوپینگ تمرین را ترک کردند. آن‌ها در کوتاه­‌ترین زمان ممکن شکایت­شان از کی‌روش را به فیفا تسلیم کردند. همین گزارش باعث شد تا او شش ماه از هم­راهی تیم­اش محروم شود و جای خود در تیم ملی‌را به بنتو داد. بدون تردید اگر بداخلاقی آقای مربی‌با مسئولان سازمان کنترل دوپینگ در آن روز  نبود، الان کی‌روش هم­چنان سمت سرمربی پرتغال را یدک می­کشید و شاید آقایان در فدراسیون هم­چنان به دنبال مربی می­گشتند.

البته حاشیه‌های خارجی‌آقای کی‌روش همین­جا تمام نمی‌‌شود و شاید خالی‌از لطف نباشد که از حمله او به یک خبرنگار پرتغالی هم یادی بکنیم. خبرنگاری که زیاد از نحوه بازی تیم ملی‌پرتغال راضی‌نبود و مدام ایراد می‌گرفت، چیزی نمانده بود که کارش با آقای مربی‌به رینگ بوکس کشیده شود.

 

خبرنگاری که زیاد از نحوه بازی تیم ملیپرتغال راضینبود و مدام ایراد میگرفت، چیزی نمانده بود که کارش با آقای مربیبه رینگ بوکس کشیده شود

داستان کیروش و ایران

ماجرای پذیرفتن سمت مربی­گری تیم ایران از سو‌ی کی‌روش هم داستان جالبی‌بود. داستان از روزی شروع شد که او به تهران آمد. وقتی ‌از تهران رفت یک ایمیل رمانتیک برای فدراسیون فوتبال ارسال کرد و با عذرخواهی از مردم و فدراسیون، اعلام کرد که سرمربی ایران نخواهد شد. تغییراتی در بندهای قرارداد او باعث شد تا بالاخره مرد پرتقالی با چمدان‌هایش به تهران بیاید و رسمن بعد از چند سال یک مربی‌بزرگ، سکان هدایت تیم ایران را به دست بگیرد.

در این قرارداد نباید نقش ترابیان را از قلم انداخت. به همین دلیل هم بود که وقتی‌او به عنوان سرپرست انتخاب شد، همه این انتخاب را انتخابی خوب می‌‌دانستند. چراکه رابطه آن دو رابطه بسیار خوبی‌بود. اما چندشغله بودن جناب ترابیان و حضور او در بخش‌های مختلف فدراسیون چیزی نبود که کی‌روش به سادگی‌از کنارش بگذرد. سرانجام هم کیفیت بد هتل تیم ملی‌در اندونزی و نبود کفش‌های شش استوک برای  مسابقه با تیم ملی این کشور در مقدماتی موجب شد که کی‌روش پس از این مسابقه سفرش به دبی و اروپا را کنسل کرده، به تهران بیاید و از فدراسیون درخواست یک سرپرست جدید را بکند.

ماجرای خداحافظی مجیدی

جدایی ترابیان باعث شد که او هم دست به مصاحبه بر علیه کی‌روش بزند. او در اولین مصاحبه بلافاصله پس از جدایی از تیم ملی‌گفت که کنار گذاشتن مجیدی تصمیم مستقیم خود کی‌روش بوده. ترابیان در مصاحبه دوم­اش گفت که کی‌روش نسبت به دوپینگی بودن بعضی‌از بازیکنان مشکوک است. وقتی‌توجه همه جلب شد، ترابیان‌‌همان کاری را کرد که همه می‌‌کنند: «تکذیب». او همه چیز را به گردن رسانه‌ها انداخت. اما آقای ترابیان به اندازه‌دکو خوش شانس نبود و فعلن به تیم ملی‌برنگشته. البته فعلن.

جزیره آقای مربی

حتمن شنیدیید که کی‌روش سفر‌های زیادی به موزامبیک می‌‌کند؟ ابتدا همه تصور می‌‌کردند که او به خاطر اصالت موزامبیکی خود زیاد به این کشور می‌‌رود. اما حالا می‌‌گویند که کی‌روش جزیره‌ای در این کشور دارد و برای تفریح و فرار از هوای آلوده تهران به آن­جا سفر می‌کند. این­که چقدر این موضوع صحت دارد در آینده مشخص می‌‌شود.

بدون تردید این پایان حواشی مرد اول تیم ملی‌فوتبال ایران نیست. فقط آرزو می‌کنیم حاشیه‌های او آن­طور که به حضورش در تیم ملی‌پرتغال لطمه زد به حضورش در تیم ملی ایران لطمه نزند

در مورد نویسنده

نمایش همه مطالب ارسالی توسط

یک نظر بدید

comm comm comm